Molestowanie seksualne w pracy jako przejaw dyskryminacji kobiet

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Zjawisko niechcianych zaczepek seksualnych w pracy jest czymś powszechnym. W większości przypadków ofiarami molestowania seksualnego są kobiety, mężczyźni bardzo rzadko podlegają molestowaniu seksualnemu ze strony kobiet. Zdaniem specjalistów w grupie zwiększonego ryzyka znajdują się kobiety niezamężne, rozwiedzione, żyjące w separacji oraz młode pracownice, dopiero wchodzące na rynek pracy. W związku z tym, że molestowanie dotyka głównie kobiet i jest niesłusznym rozróżnieniem ze względu na płeć, jest to kolejny przejaw dyskryminacji kobiet w miejscu pracy.

 

Kobiety doświadczają molestowania seksualnego  we wszystkich typach zawodów

Badania dowodzą, że zjawisko to zachodzi we wszystkich zawodach, bez znaczenia czy są to zawody związane z pracą fizyczną czy umysłową. Jest ono obecne także w branżach cieszących się dużym szacunkiem społecznym, takich jak prawo i medycyna. Okazuje się, że molestowanie jest szczególnie widoczne w zawodach zdominowanych przez mężczyzn i zachodzi wobec nowo przyjętych kobiet. Jednak w zawodach typowych dla kobiet, które wymagają stałego kontaktu z mężczyznami zjawisko to także jest obecne. Dużą grupę molestowanych kobiet stanowią imigrantki podejmujące nisko płatną pracę w obcym sobie kraju. Często nie znają one tamtejszego prawa pracy i nie są świadome posiadanych przez siebie praw. Poza tym znajdują się one w szczególnie trudnej sytuacji, gdyż ich możliwości zmiany pracy na inną są znikome.

 

Zachowanie, które wywołuje określony skutek

Niezależnie od typu zawodu, konsekwencje molestowania seksualnego dla kobiety są bardzo poważne i bolesne. Molestowana osoba często odchodzi z pracy. Podjęcie tej decyzji może zniweczyć jej karierę zawodową i plany na przyszłość. Jednak zanim zdecyduje się na ten krok, molestowanie w pracy może doprowadzić ją do alkoholizmu, nadużywania leków, chorób psychosomatycznych, chorób psychicznych, depresji lub nerwic. Jeśli zaś chodzi o efektywność w pracy, molestowana kobieta bierze coraz większą ilość zwolnień, unika pracy i traci motywację do jej wykonywania. Stresujące środowisko pracownicze powoduje, że pracownik staje się mniej produktywny i wydajny. Dlatego tak ważne jest zwalczanie molestowania seksualnego w firmie przez samego pracodawcę.

 

Jak się uchronić?

Według polskiego kodeksu pracy, molestowaniem seksualnym są wszystkie czyny i zachowania o charakterze seksualnym, których celem lub skutkiem jest naruszenie godności, poniżenie lub upokorzenie pracownika. Należą do nich zarówno zachowania fizyczne jak i słowne. Choć w ostatnim czasie kobiety coraz częściej zgłaszają incydenty molestowania seksualnego, to jednak zdecydowana większość tego nie czyni. Kobieta wstydzi się przyznać komuś ze swoich problemów, lub jest po prostu zastraszana przez agresora.

W przeciwdziałaniu molestowaniu ważna jest asertywność i zakomunikowanie osobie, która nas napastuje, że nie życzymy sobie takich zachowań lub uwag. Jeśli nie zrobimy tego już na początku, problem będzie się nasilać. Poza tym powinniśmy wzmóc naszą ostrożność już wtedy gdy dowiadujemy się, że osoba która poprzednio wykonywała obowiązki na naszym stanowisku, zwolniła się z dnia na dzień. Może to oznaczać, że była w jakiś sposób nagabywana i nie wytrzymała dłużej presji, jaką na nią wywierano.

Konkretnymi działaniami, które możemy podjąć jest zgłoszenie sprawy pracodawcy lub związkom zawodowym. Jeśli to okaże się niewystarczające, warto zwrócić się także do Państwowej Inspekcji Pracy. Gdyby zaś w wyniku molestowania zostało popełnione przestępstwo, należy zgłosić sprawę na policję lub prokuraturę.  Jak widać wachlarz działań jest naprawdę spory, najważniejsze jest to, żeby nie pozostać biernym wobec molestowania seksualnego. 

Uczestniczki

Portret użytkownika Vena
Vena
Portret użytkownika sonia19772
sonia19772
Portret użytkownika Wioletta Jazowska
Wioletta J
Portret użytkownika wieslawa.mazurek
wieslawa.m
Portret użytkownika mguz136
mguz136
Portret użytkownika Aleksandra Kamińska
Aleksandra
Portret użytkownika DG-FOTOGRAFIA
DG-FOTOGRA
Portret użytkownika ekuczmarska
ekuczmarsk
Portret użytkownika anolina
anolina
Portret użytkownika klaudusiia
klaudusiia
Portret użytkownika annaserden
annaserden
Portret użytkownika vi
vi

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!