Telepraca: Jesteś mamą? Pracuj na odległość

Nie chcesz rezygnować z kariery, wychowując dziecko? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się telepraca!

Szybkie tempo życia, konieczność utrzymania pozycji zawodowej i jej połączenia z nowymi obowiązkami rodzinnymi to dla młodych matek wyzwanie na miarę naszych czasów. Coraz więcej kobiet – próbując sprostać zadaniom związanym z rolą mamy oraz z karierą zawodową – decyduje się na elastyczną formę zatrudnienia
 
Telepraca a macierzyństwo
Telepraca okazuje się dla nich doskonałym rozwiązaniem, szczególnie w trakcie pierwszych trzech lat życia dziecka. Stwarza bowiem młodym matkom możliwość zachowania ciągłości pracy i utrzymania płynności finansowej, a jednocześnie pozwala być blisko dziecka i cieszyć się macierzyństwem.
 
Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy MillwardBrown SMG/KRC w ramach kampanii „Mama w Pracy” , jednym z przykładów udogodnień dla młodych matek ze strony pracodawców jest właśnie możliwość zdalnego zatrudnienia, czyli praca z domu.
 
Dzięki telepracy młode mamy mogą dużo łatwiej połączyć macierzyństwo z aktywnością zawodową, a ponadto pozostać konkurencyjne na rynku pracy i podnosić swoje kwalifikacje.
 
Dla wielu kobiet przejście na urlop wychowawczy to zawodowy regres. Większość z nich zdobyła gruntowne wykształcenie i posiada równie wysokie lub nawet wyższe kwalifikacje zawodowe niż mężczyźni na analogicznych stanowiskach. W sytuacji, kiedy pojawia się dziecko, wiele młodych kobiet obawia się trudności w wykonywaniu obowiązków zawodowych, boi się utraty pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub nie chce pogodzić się z wyłączeniem z życia firmy.
 
Mamy wspomagają rozwój gospodarki
Liczba dostępnych w Polsce udogodnień dla młodych matek jest nadal niewspółmierna w stosunku do potrzeb. Wiele kobiet obawia się, że zachodząc w ciążę, może utracić dotychczasową pozycję zawodową. Telepraca daje im elastyczność. Istotą sprawy jest jednak podejście właścicieli i dyrektorów zarządzających przedsiębiorstwami, szczególnie z sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw).
 
Aktywność zawodowa kobiet – także w okresie macierzyństwa i opieki nad małych dzieckiem – stymuluje rozwój małych firm. Właściciele spółek często nie doceniają tego, jak wielki potencjał gospodarczy tkwi w sile kobiecej przedsiębiorczości. Zawodowa aktywność kobiet wzmacnia budżet rodzinny, zmniejsza bezrobocie w państwie i zwiększa zaangażowanie w sprawy społeczne.
 
Telepraca młodych mam jest także formą przeciwdziałania przejawom dyskryminacji kobiet w miejscu pracy. Zdalna forma zatrudnienia nie tylko umożliwia zdobywanie doświadczenia, rozwój kwalifikacji, lecz także daje stabilność finansową, większą niezależność, satysfakcję oraz urozmaicenie w codziennej opiece nad dzieckiem. Ponadto, telepraca pozwala pracodawcy ograniczyć koszty, np. związane z wynajęciem przestrzeni biurowej.
 
Zadaniowy model pracy
Dopóki w Polsce nie będzie dobrze zorganizowanej sieci żłobków i przedszkoli, systemu stołówek, który odciąży pracujące kobiety od codziennych obowiązków i ułatwi im rozwój zawodowy, kobiety nadal będą szukać innych rozwiązań. Podstawą idei zatrudniania telepracowników jest zadaniowy model wykonywania obowiązków.
 

Pracownik rozliczany jest nie tyle z liczby przepracowanych godzin, ale przede wszystkim z określonych zadań, które zobowiązany jest wykonać. Jest to podstawa elastyczności tej formy zatrudnienia, kiedy pracownik może połączyć styl życia i domowe obowiązki z zadaniami zawodowymi.
 
Dla młodych kobiet telepraca jest alternatywą dla bierności zawodowej. Dlatego tak wiele z nich decyduje się na tę formę zatrudnienia. W ten sposób pracują przedstawiciele wolnych zawodów, jest jednak wiele branż, w których młode mamy mogą w ramach telepracy z sukcesem realizować wyzwania zawodowe.
Zadania takie jak opracowywanie wszelkiego rodzaju pism, przygotowywania projektów graficznych, organizowanie spotkań i konferencji można z powodzeniem wykonywać z domu przy użyciu narzędzi telekomunikacji, czyli telefonu i komputera z Internetem.
 
Telepracownik na równych zasadach
W zależności od określonej przez pracodawcę i w porozumieniu z pracownikiem umowy oraz charakteru współpracy, telepracownik uzyskuje takie same prawa jak osoba zatrudniona w biurze firmy. Przy podpisywaniu umowy o pracę, w treści dodatkowo określa się warunki jej wykonywania, zgodne z definicją telepracy, uwzględniające specyfikę wykonywania zadań przez telepracownika.
Bardzo istotne jest doprecyzowanie miejsca wykonywania usług poza siedzibą firmy oraz narzędzi elektronicznych, przy użyciu których zatrudniony pracownik będzie się rozliczał z wypracowanych efektów. W zależności od rodzaju umowy, telepracownik ma dostęp do ubezpieczenia socjalnego oraz odprowadzaną comiesięczną składkę do ZUS.
 
 
 Autor: Marcin Opas
Artykuł pochodzi z portalu www.forbes.pl i został opublikowany za jego zgodą.
Link do oryginalnego artykułu: http://www.forbes.pl/kariera/artykul/sekcja/rozwoj-osobisty/telepraca--jestes-mama-pracuj-na-odleglosc,5863,1

Artykuły dotyczące telepracy

Poniżej znajduje się lista artykułów opublikowanych w portalu projektu euroKobieta związanych z Telepracą.

Tytuł Data
Telepraca w pigułce 7 listopad, 2012 - 17:52
Telepraca: Jesteś mamą? Pracuj na odległość 3 lipiec, 2012 - 12:15
Telepraca 25 grudzień, 2010 - 12:36
Telepraca w Japonii 22 grudzień, 2010 - 14:37

Uczestniczki

Portret użytkownika x4n3c7k4x
x4n3c7k4x
Portret użytkownika Bank-Lady
Bank-Lady
Portret użytkownika ita1987
ita1987
Portret użytkownika marzenies
marzenies
Portret użytkownika dotjag
dotjag
Portret użytkownika ewulek36
ewulek36
Portret użytkownika marianlov
marianlov
Portret użytkownika miwa
miwa
Portret użytkownika GRUBCIA
GRUBCIA
Portret użytkownika Jowita777
Jowita777
Portret użytkownika Małgorzata77
Małgorzata
Portret użytkownika olgalodz
olgalodz

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!