Telepracownik? Freelancer?

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Telepracownik/freelancer: często w odniesieniu do pracy mobilniej słyszymy oba pojęcia i na ogół nie zastanawiamy się jaka jest realna różnica pomiędzy nimi. Na pozór są bardzo podobne: zarówno telepracownik jak i freelancer pracują poza siedzibą firmy, w elastycznych godzinach pracy i z naciskiem na wykonane zadanie. Jednak nie są to pojęcia tożsame; istnieją zasadnicze różnice między nimi.

 

Freelancer z definicji to osoba niezależna, zazwyczaj wysoko wykwalifikowana w swojej dziedzinie, która świadczy pracę na zasadach zleceniowych - wykonując zadania i jednocześnie nie będąc zatrudnionym na etacie. Najczęściej freelancerzy podejmują się pracy w ramach określonych projektów (np. stworzenie grafiki komputerowej, przetłumaczenie danego tekstu, wykonanie serii zdjęć tematycznych, etc.).

W związku z ekspansją Internetu na współczesnym rynku pracy często freelancerzy wykonują pracę na zasadach zdalnych (czyli np. z domu), jednak to jeszcze nie czyni z nich telepracowników. Przede wszystkim freelancerów i ich zleceniodawców nie łączy w żaden sposób zależność służbowa (tj. osoba zlecająca pracę nie jest pracodawcą, a raczej klientem,  a osoba pracę przyjmująca nie jest pracownikiem, a usługodawcą).

 

Telepracownik natomiast jest osobą świadczącą pracę, w części bądź całościowo, poza miejscem pracy, lecz pozostając w stałym kontakcie ze współpracownikami i przełożonymi za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych. Telepracownik więc jest w znacznie większym stopniu związany z firmą macierzystą, w której pracuje: podlega jej hierarchiom (np. kierownik-pracownik), kontaktuje się z jej pracownikami lub z nimi współpracuje np. w myśl idei job-sharing. Telepracownik nie pracuje w trybie doraźnym jak freelancer, który podejmuje współpracę gdy zachodzi taka potrzeba ze strony klienta.

 

Podsumowując można powiedzieć, że telepracownik jest znacznie bardziej związany z przedsiębiorstwem, na rzecz którego świadczy usługi pracy, niż freelancer. Duża ilość ofert ogłoszeń  typu freelance  na rynku może powodować zatarcie granicy w terminologii między obiema specyfikacjami pracy, trzeba jednak zaznaczyć, iż granica taka istnieje - bo choć freelancer może czasami bywać telepracownikiem, to z pewnością telepracownik nie jest tylko freelancerem.

 

źródło: http://telework.pl, Telepracownik, a freelancer.

http://telework.pl/praca-art/22/telepracownik-freelancer

dostęp 02.11.2012

Uczestniczki

Portret użytkownika Ewa Wojnarska
Ewa Wojnar
Portret użytkownika dorota1905
dorota1905
Portret użytkownika kinia199122
kinia19912
Portret użytkownika Ewa Karwecka
Ewa Karwec
Portret użytkownika martyna-plisenko
martyna-pl
Portret użytkownika agusiaczek
agusiaczek
Portret użytkownika marta2111
marta2111
Portret użytkownika kofeinka
kofeinka
Portret użytkownika HaniaK86
HaniaK86
Portret użytkownika danka63
danka63
Portret użytkownika madziaela
madziaela
Portret użytkownika Natalia Żak Wijata
Natalia Ża

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!