Obowiązki i prawa etatowca

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

1. Pracownik, czyli osoba zatrudniona na etacie, ma też określone obowiązki – ma przede wszystkim wykonywać swoją pracę – która wynika z umowy. Jeżeli więc szef każe wykonać Ci inną pracę, niż wynika to z umowy, muszą w takich przypadku być spełnione warunki:

  • czasowe –  zmiana nie może trwać dłużej niż trzy miesiące
  • pensji – nowe zadanie nie może spowodować jej obniżenia
  • kwalifikacje – nowe zadanie musi im odpowiadać

 

2.  Pracodawca nie może wysoko wykwalifikowanemu pracownikowi zlecić zadania pracownika fizycznego i na odwrót. Nie można tu wymienić wszystkich konkretnych przykładów, lecz najważniejsze są zapisy wynikające z umowy i regulaminu pracy obowiązującej w firmie. Jednak, ustalając pracownikowi obowiązki, jak już wielokrotnie podkreślano, pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej dowolności. A zatem pracodawca nie może obciążyć pracownika  innymi obowiązkami niż te, które  wynikają  z powszechnych przepisów . A nawet, gdy te obowiązki przez strony zostały ustalone,  są  wówczas nieważne.

3. Świadomość powyższego w żadnej mierze nie zwalnia pracownika od konieczności sumiennego wypełniania nałożonych na niego obowiązków!
 A oto podstawowe z nich:

  • konieczność przestrzegania obowiązującego w firmie czasu pracy, nie należy spóźniać się do pracy - lepiej być wcześniej, aby przed pracą nawet zaczekać- spóźnianie nie jest mile widziane, świadczy ono zwykle o słabej organizacji pracownika lub co gorsze, o tendencji do lekceważenia swych obowiązków,
  • jeżeli spóźnienie nam się zdarzy, należy go niezwłocznie usprawiedliwić u swojego przełożonego lub w dziale kadr,
  • jeżeli przyczyny nieobecności z góry nie można przewidzieć, na przykład pracownik zachorował, należy to niezwłocznie, a najpóźniej w drugim dniu nieobecności o zdarzeniu i o przewidywanym czasie nieobecności, powiadomić pracodawcę telefonicznie lub innymi kanałami dostępnej komunikacji z firmą
  • za niepowiadomienie o nieobecności grożą dolegliwe sankcje do możliwości zwolnienia dyscyplinarnego włącznie. Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć do firmy w ciągu 7 dni.
  • obowiązek przestrzegania regulaminu pracy i ustalonego w firmie porządku, a w szczególności należy potwierdzić przybycie  do pracy i obecności w taki sposób , jaki wynika z panujących  w firmie reguł, np. podpisanie listy obecności,  odbicie w czytniku karty. Z przerw w pracy należy korzystać nie z innych, jak tylko z wyznaczonych w regulaminie.
  • każdemu pracownikowi, który pracuje co najmniej 6 godzin przysługuje 15 minutowa przerwa na posiłek (czas ten wliczony jest do czasu pracy)
  • w niektórych firmach stosuje się przerwę w środku dnia pracy w wymiarze nie dłuższym  niż 1 godzina (lunch time), i wtedy nie jest ona wliczana do czasu pracy, czyli że czas pracy wydłuża się o tę przerwę 

       
4.  ZARYS  WIEDZY  O  BIEZPIECZEŃSTWIE  I  HIGIENIE  W  PRACY

Istnieje obowiązek odbycia przeszkolenia w tym zakresie, na które skieruje Cię szef. Tu już na wstępie warto podkreślić, że za odmowę uczestnictwa w szkoleniu, pracodawca  może Cię ukarać karą pieniężną. Z innych obowiązków BHP wynika konieczność poddawania się profilaktycznym badaniom lekarskim , w tym badaniom okresowym – ich częstotliwość zależy od warunków występujących w konkretnej pracy. Ponadto obowiązek przeprowadzenia badań zachodzi również, gdy pracownik choruje powyżej 30 dni. Nadto o ile na danym stanowisku jest obowiązek noszenia odzieży ochronnej trzeba go bezwzględnie respektować.

 
5.  OBOWIĄZEK PRZESTRZEGANIA TAJEMNICY ZAWODOWEJ

Jakkolwiek nie wszędzie pracodawca zobowiązuje pracowników do podpisywania stosownych oświadczeń, jest dobrym zwyczajem przestrzeganie zachowania tajemnicy spraw firmy, w której pracujesz. Nie podejmując nawet argumentów o stopniu szkodliwości każdej informacji, która może być we wrogim celu użyta przez konkurencję, wystarczy posłużyć się przykładem z życia i zastosować identyczne kryteria, dlaczego nie wyrażamy chęci szczegółowego relacjonowania przebiegu naszego życia każdemu napotkanemu znajomemu lub osobie postronnej. A zatem najogólniej rzecz biorąc, tajemnicą powinieneś objąć wszystko to, co dotyczy tego typu informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na straty, czy zakłócenie sprawnego działania. Nie wolno Ci więc zdradzać tajników technologii ,rodzajów materiałów stosowanych przy produkcji i źródeł oraz cen zaopatrzenia. Informacje o poufności mogą być zawarte w regulaminie pracy, w umowie o pracę, lub w odrębnym dokumencie, z którymi zapoznajesz się w pierwszych dniach pracy. Często też, w przypadkach dostępu do tzw. danych strategicznych, występuje żądanie o zakazie podejmowania pracy w najbliższej przyszłości w przedsiębiorstwie o konkurencyjnym profilu aktywności.

Zakaz podejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do firmy, w której jest się zatrudnionym może być egzekwowany w przypadku, gdy dana osoba podejmuje czynności, które  przynajmniej częściowo  pokrywają  się z zakresem działalności obecnego pracodawcy, przy czym nie ma tu znaczenia, czy czynności te wykonuje się w celach zarobkowych, czy też z innego powodu.

Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grożą konsekwencje – zwolnienie za wypowiedzeniem, a nawet zwolnienie dyscyplinarne; ponadto gdy na skutek działalności Twój pracodawca poniósł szkodę, na pracowniku spoczywa obowiązek jej naprawienia. Aby można było wyciągnąć konsekwencje, zakaz działalności konkurencyjnej – wobec obecnego pracodawcy – musi on być sformułowany na piśmie w postaci  klauzuli konkurencyjnej i przybrać formę odrębnej umowy (lub w umowie o pracę – jako jedno z jej postanowień). Pracodawca powinien dokładnie określić, jakich czynności pracownik nie może podejmować i na jakich polach.

W stosunku do pracowników mających dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę - wprowadza się zakaz konkurencji po zakończeniu przez daną osobę pracy w firmie. Zakaz obowiązuje przez ustalony w umowie czas. Konieczne jest precyzyjne określenie, czego robić nie wolno i na rzecz jakich konkretnych firm. Na skutek tego, że były pracownik zrezygnuje z podejmowania zakazanej działalności, otrzymuje od byłego pracodawcy przez ustalony w umowie czas odszkodowanie. Wysokość tego odszkodowania ustalają sami zainteresowani; przepisy określają tylko, że nie może być ono niższe niż ¼ wynagrodzenia pracownika, które otrzymywał przed rozwiązaniem umowy o pracę przez okres odpowiadający czasowi obowiązywania zakazu konkurencji (np. gdy pracownik zarabiał przeciętnie 5.000 zł i ustalono, że przez 2 lata nie podejmie działalności konkurencyjnej, to powinien otrzymać odszkodowanie nie mniejsze niż 30.000 zł).

6.  METODY  ROZWIĄZYWANIA  UMOWY  O  PRACĘ
Każda umowa – w tym umowa o pracę – może być rozwiązana. Jednak przepisy prawa  przewidują  stosowne , charakterystyczne sposoby postępowania  przy rozwiązaniu umów o pracę.
A zatem poznaj najważniejsze z nich:

Umowa o pracę może być rozwiązana :

  • za wypowiedzeniem stron,
  • za porozumieniem stron, gdy strony są zgodne co do niekontynuowania dalszego stosunku pracy; wspólna wola musi być wyrażona na piśmie,
  • po upływie czasu  na jaki umowę zawarto lub po terminie ukończenia pracy,
  • bez wypowiedzenia – w wyniku naruszenia prawa, wówczas rozstanie  następuje natychmiast.

Wypowiedzenie, to oświadczenie jednej ze stron umowy ( pracodawcy albo pracownika) o rozwiązaniu stosunku pracy po upływie umownego czasu, nazywanego okresem wypowiedzenia.
Długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od:

  • rodzaju zawartej umowy
  • czasu trwania umowy
  • okresu  zatrudnienia  u  danego  pracodawcy  (dotyczy  to  umów na  czas nieokreślony).

 Stosowanie wypowiedzenia jest korzystne dla obu stron. Akt ten stanowi komunikat o zamiarze zmiany woli jednej stron umowy. Konkludując: Dochodzimy do wniosku, ze wypowiedzenie broni interesów obu zainteresowanym stronom, bo daje czas na przygotowanie możliwości znalezienia pracownikowi nowej pracy, a pracodawcy nowego pracownika.

UWAGA! Nie można wypowiedzieć umowy o pracę zawartej na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,  a także umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy.

Wyjątkiem jest tylko sytuacja , gdy pracodawca popada w tarapaty finansowe, a sąd ogłasza jego upadłość  lub likwidację. Wtedy nawet te umowy można rozwiązać z 2. tygodniowym wypowiedzeniem.

Umowa na okres próbny :

  • 3 dni robocze ( gdy umowę zawarto na okres do dwóch tygodni)
  • 7 dni, gdy okres próbny  jest dłuższy niż dwa tygodnie
  • 14 dni, gdy okres próbny wynosi trzy miesiące

Umowa na czas określony :

  •  14 dni, gdy umowa zawarta została na czas dłuższy niż 6 miesięcy, a ewentualność taką strony przewidziały przy podpisaniu umowy lub w jej aneksie)

Umowa na czas nieokreślony :

  • 14 dni, gdy pracownik u danego pracodawcy pracuje krócej niż 6 miesięcy
  • 30 dni, gdy pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy, a nie dłużej niż 3 lata
  • 3 miesiące, gdy pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy 3 lata

Pracownik może złożyć wypowiedzenie w dowolnej formie – nawet ustnie. Lepiej jednak posługiwać się wypowiedzeniem w formie pisemnej , ponieważ obie strony ,posiadają na tę okoliczność dokumenty. Wypowiedzenie winno być sporządzone w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach; jeden należy złożyć u pracodawcy najczęściej w dziale kadr, drugi zostaje u pracownika ( z adnotacją potwierdzającą ich złożenie – tj. datą, pieczątką zakładu i podpisem osoby przyjmującej dokument).
Pracodawca powinien złożyć wypowiedzenie  na piśmie. Gdy zrobi to w innej formie  np. mailem czy faksem, to wprawdzie będzie ono ważne  i spowoduje rozwiązanie umowy o pracę, jednak może się zdarzyć, że pracownik wystąpi do sądu z żądaniem albo przywrócenia do pracy, albo wypłaty odszkodowania, twierdząc, że pracodawca naruszył  przepisy wypowiedzenia umów.

Uczestniczki

Portret użytkownika MagdalenaRynko
MagdalenaR
Portret użytkownika Nat91
Nat91
Portret użytkownika olciag31
olciag31
Portret użytkownika anna-m
anna-m
Portret użytkownika elzbieta sciebura
elzbieta s
Portret użytkownika anula14
anula14
Portret użytkownika maggio_alex
maggio_ale
Portret użytkownika wredziolka35
wredziolka
Portret użytkownika pyszotka
pyszotka
Portret użytkownika inezka19911@wp.pl
inezka1991
Portret użytkownika wkuzior
wkuzior
Portret użytkownika RADMAR MARIA RADUSZEWSKA
RADMAR MAR

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!