Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy?

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Praca w nowej firmie, często na innym stanowisku niż poprzednio lub tym bardziej pierwsza praca zawodowa wywołują w nas stres i zdenerwowanie. Nic w tym dziwnego, nowa sytuacja, nowi ludzie i nowy zakres obowiązków sprawiają, że pierwszy dzień pracy chcemy mieć jak najszybciej za sobą. Pierwsze wrażenie jest ponoć najważniejsze, długo zapada w pamięci i ma duży wpływ na kształtowanie się opinii na nasz temat. O czym pamiętać, aby wywrzeć na naszych nowych współpracownikach i szefie pozytywne wrażenie?  Wskazówki znajdują się  w niniejszym artykule.

 

Aklimatyzacja organizowana przez zakład pracy

Duży wpływ na to czy nasz pierwszy dzień pracy zaliczymy do udanych, ma nasz pracodawca. Jeśli w firmie funkcjonuje polityka wprowadzania nowicjuszy w zakres ich obowiązków i zapoznawania z obszarami działalności firmy to nie mamy się czym przejmować. Zostaniemy przedstawieni całemu zespołowi i stopniowo zapoznawani z wszystkim, poza tym dostaniemy czas na opanowanie nowych umiejętności. Lecz co robić gdy zostaniemy od razu wrzuceni na głęboką wodę, a nasz nowy przełożony wyjechał w delegację bądź wziął urlop?

 

Uśmiech, otwarta i szczera postawa to podstawa!

Jeśli pracodawca ani nikt z pozostałych pracowników nie pofatygował się, aby nas przedstawić, najlepiej zrobić to samemu. Wystarczy podejść do kolejnych osób przedstawić się i powiedzieć na jakim stanowisku będziemy pracować. Możemy na przykład zaproponować wszystkim kawę jako tzw. frycowe, taki gest pomoże przełamać pierwsze lody.  Ważne jest, aby być przy tym uśmiechniętym, naturalnym i pozytywnie nastawionym, dzięki temu uda nam się zatuszować stres i zakłopotanie. Poza tym widoczny entuzjazm i chęć wykonywania pracy spowoduje, że zespół przyjmie nas jako osobę znajdującą się na właściwym miejscu.  Warto już na początku znaleźć sobie sojusznika, który udzieli nam przydatnych informacji na temat zasad funkcjonowania firmy, zwyczajów w niej panujących, ale też typowo praktycznych rzeczy, chociażby gdzie znajdują się poszczególne pomieszczenia i sprzęty. Jednak nie należy z nikim od razu się spoufalać, gdyż nie znamy prawdziwych intencji osoby, która okazała nam sympatię. Poza tym zainteresowanie tylko jedną osobą może odsunąć nas od innych pracowników.

Jeśli z nową pracą wiążemy swą przyszłość i chcemy się w niej rozwijać,  powinniśmy wywrzeć pozytywne wrażenie także na samym przełożonym. Dlatego w pierwszych dniach pracy przy okazji rozmowy z nim warto podkreślać jak bardzo zależy nam na odniesieniu sukcesu na nowym stanowisku i staniu się pełnowartościowym członkiem załogi. Nie ma pracodawcy, który nie słuchałby z przyjemnością takich deklaracji. Uważajmy tylko, aby nie wyjść na lizusa i nadgorliwca w oczach naszych współpracowników. Pamiętajmy też o tym, aby nasze zapewnienia nie kończyły się tylko na pustych słowach. Musimy starać się jak najlepiej wykonywać powierzone nam zadania a razie wątpliwości pytać i prosić o pomoc innych pracowników. Popełnienie dużego błędu już na początku nie wpłynie pozytywnie na nasz wizerunek w firmie.

Jeśli chodzi o zakończenie pierwszego dnia pracy, mimo, iż możemy być zmęczeni a w domu czekają na nas inne obowiązki, nie wypada z wyczekiwaniem patrzeć na zegarek i zachować się zgodnie z zasadą: „Czwarta? Mnie tu już nie ma”. Takie zachowanie będzie świadczyło o tym, że chcemy stamtąd jak najszybciej uciec.

 

„piątek zły początek” i inne mity

Moim pierwszym dniem pracy, w dodatku w pierwszym miejscu pracy okazał się piątek, wiele osób mówiło wtedy „piątek zły początek”, jednak dla mnie nie miało to żadnego znaczenia. Ważne jest pozytywne nastawienie i optymizm, zasada ta sprawdza się nie tylko w trakcie pierwszego dnia pracy. Poza tym nie warto słuchać opinii innych osób na temat naszego miejsca pracy, gdyż mogą to być plotki nie mające żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.  Najczęściej krążą plotki na temat samego pracodawcy, jego sposobach karania lub nagradzania pracowników, trudnościach związanych z uzyskaniem urlopu bądź notorycznego zostawania po godzinach w pracy. Nie zwracajmy na nie uwagi i wyrabiajmy opinie na temat ludzi, z którymi przyszło nam pracować poprzez własne doświadczenia i relacje z nimi. Najlepiej już od pierwszego dnia pracy.

Uczestniczki

Portret użytkownika Katarzyna Danielewicz
Katarzyna
Portret użytkownika Magdalena Matus
Magdalena
Portret użytkownika gzawodniak
gzawodniak
Portret użytkownika Dice
Dice
Portret użytkownika gola220386
gola220386
Portret użytkownika ELŻBIETA ŁUKASIK
ELŻBIETA Ł
Portret użytkownika Małgorzata Romanowicz
Małgorzata
Portret użytkownika Monika Rapnicka-Starościak
Monika Rap
Portret użytkownika szyszuniia
szyszuniia
Portret użytkownika Marta Poprawa
Marta Popr
Portret użytkownika Karolina Stępniewska
Karolina S
Portret użytkownika M.T.
M.T.

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!