CV, list motywacyjny i rozmowa kwalifikacyjna, rekrutacyjne know-how dla bezrobotnych kobiet

Brak odpowiedzi
administrator
Portret użytkownika admin
Offline
Dołączył: 09.06.2008

Przygotowując dokumenty aplikacyjne … Zacznijmy od prawidłowego skonstruowania życiorysu zawodowego. Dobre CV to podstawa w poszukiwaniu pracy, powinno ono podkreślać mocne strony a minimalizować cechy niepożądane. Dla kobiet, które nie mają doświadczenia zawodowego, od dłuższego czasu są bezrobotne  lub wracają po długiej przerwie na rynek pracy wskazane jest konstruowanie tzw. funkcjonalnego życiorysu zawodowego. Taki rodzaj CV różni się od najbardziej powszechnego czyli chronologicznego przedstawienia przebiegu kariery zawodowej. Charakteryzuje się tym, że w pierwszej kolejności koncentrujemy się na naszych umiejętnościach i kwalifikacjach a nie na okresach zatrudnienia i dotychczasowych firmach, w których pracowałyśmy.  Przydatne jest to szczególnie wtedy, gdy posiadamy szeroki zakres umiejętności, ale brak nam dokumentów, które to potwierdzą. Poza tym takie CV pozwoli zamaskować luki w życiorysie zawodowym, niespójność kariery zawodowej lub brak odpowiedniego wykształcenia.
Struktura funkcjonalnego życiorysu zawodowego wygląda następująco:

  1. Dane personalne
  2. Cel zawodowy
  3. Wiedza, kwalifikacje i umiejętności zawodowe
  4. Historia zatrudnienia
  5. Wykształcenie
  6. Umiejętności dodatkowe
  7. Zainteresowania

 
Poniżej znajdują się strony internetowe, gdzie zamieszczone zostały przykłady życiorysów funkcjonalnych :
http://zielonalinia.gov.pl/upload/poradniki/cv2.pdf
http://www.cvnet.pl/wzory_cv/funkcjonalne-cv-zmiana-branzy/
http://zyciorys.pisanie.info/art2-Wzor.html
 
Jeśli zdecydowałyśmy się zmienić formę naszego CV, warto także zastanowić się nad listem motywacyjnym. Według Martina Johna Yate`a autora popularnego na całym świecie poradnika „Rozmowa kwalifikacyjna, najlepsze odpowiedzi na trudne pytania”, w przypadku gdy znamy wymagania, jakie stawia pracodawca na dane stanowisko powinniśmy odwołać się do nich bezpośrednio w liście motywacyjnym.  Polega to na to opisywaniu własnych umiejętności i kwalifikacji w odwołaniu do stawianych wymagań. Taki list motywacyjny dostarcza pracodawcy czytelnej i profesjonalnej informacji na nasz temat. Nie należy natomiast opisywać w liście motywacyjnym w jak trudnej sytuacji finansowej jesteśmy i że zdecydujemy się na jakąkolwiek pracę jaką nam zaoferują. Takie postępowanie, czyli tzw. branie pracodawcy na litość może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego.
 
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej… kobietom częściej niż mężczyznom zadawane są krępujące pytania, które dotyczą przede wszystkim życia osobistego i rodzinnego. Określane są mianem pytań niedozwolonych, które niedozwolone są jedynie teoretycznie, gdyż wielu pracodawców nie zawaha się ich zadać. Poniżej znajdują się przykłady takich pytań wraz z podpowiedzią w jaki sposób korzystnie wybrnąć z takiego pytania i skierować rozmowę na nasze zdolności i kwalifikacje.
 
Czy jest Pani zamężna?
Jeśli tak,  pracodawcę będzie interesowało, czy obowiązki rodzinne będą miały wpływ na pracę zawodową. Korzystną odpowiedzią w tej sytuacji będzie stwierdzenie, że rozgraniczamy życie rodzinne z zawodowym i możemy w pełni poświęcić się pracy. Natomiast jeśli chodzi o wyjazdy służbowe, kursy itp., jesteśmy w pełni dyspozycyjne, co mogą potwierdzić nasi poprzedni pracodawcy. 
 
Czy ma Pani zamiar mieć dzieci?
Pamiętajmy, że takie pytanie nie zawsze ma charakter dyskryminujący, może ono także wynikać z zainteresowania naszą kandydaturą. Pracodawca może je zadać z czystej ciekawości, gdyż znając już nasze kwalifikacje i umiejętności, chce dowiedzieć się o nas czegoś więcej. Najlepiej jest odpowiedzieć, że jest to sprawa przyszłości i zależy od tego czy powiedzie nam się w życiu zawodowym.  Jeśli jednak takie pytanie wydaje nam się zbyt natarczywe możemy zapytać jaki ma ono związek z pracą, o którą się staramy. Wówczas jest szansa, że prowadzący rozmowę przestanie zadawać tego typu pytania.
 
Dostanie Pani tą pracę jeśli podpisze pewne oświadczenie…
Pracodawca nie ma prawa żądać od kobiety oświadczenia, że nie zajdzie w ciążę. Nawet jeśli jest ona do tego zmuszona, bo oświadczenie jest warunkiem przyjęcia do pracy, okazuje się, że nie jest ono cokolwiek warte. W przypadku sprawy sądowej, gdyby kobieta po podpisaniu oświadczenia zaszła w ciążę, żaden pracodawca jej nie wygra. Oświadczenie takie jest niezgodne z prawem.
 
Ile ma Pani lat?
Dyskryminacja z powodu wieku, także w większości dotyczy kobiet.  Z reguły chętniej zatrudniane są kobiety młode, natomiast kobiety około pięćdziesiątki mogą mieć problem ze znalezieniem pracy. Dlatego odpowiadając na takie pytanie warto odwołać się do swojego doświadczenia zawodowego  w następujący sposób: „Mam około pięćdziesiątki, w tym ponad dwadzieścia pięć lat doświadczenia w zawodzie”.
 
 Innymi pytaniami, z którymi możemy mieć problem są niewątpliwe te związane z trudnością znalezienia pracy lub z przerwami w życiorysie zawodowym. Oto jak na nie odpowiadać:
 
Dlaczego tak długo szuka Pani pracy?
Długotrwałe szukanie pracy może świadczyć o tym, że jesteśmy słabymi kandydatkami do pracy w tej firmie. Pracodawca może zacząć  zastanawiać się  dlaczego do tej pory nikt nas nie zatrudnił. Najlepiej jest odpowiedzieć, że szukałyśmy tak długo pracy gdyż chcemy dokonać najlepszego wyboru a dotychczasowe propozycje zatrudnienia były dla nas niezadowalające. Poza tym praca zawodowa jest dla nas nie tylko źródłem dochodu, ale też możliwością samorealizacji, dlatego zależy nam na pracy, która umożliwi pełne zaangażowanie.  
Skąd te luki w życiorysie zawodowym?
Przede wszystkim trzeba mieć przygotowane wytłumaczenie przerwy w karierze zawodowej. Także w przypadku odpowiedzi na to pytanie warto ukierunkować ją nasze umiejętności i kwalifikacje. Może w trakcie tych przerw dorabialiśmy w jakiś sposób, na przykład opiekując się dzieckiem, zrobiliśmy jakiś kurs lub dokształcaliśmy się w jakiś sposób? Nawet praca na czarno może świadczyć na naszą korzyść, zawsze jest to nowe miejsce pracy i kolejne doświadczenie, o którym warto wspomnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Uczestniczki

Portret użytkownika xAlicjax
xAlicjax
Portret użytkownika Hanusia
Hanusia
Portret użytkownika Ancka1802
Ancka1802
Portret użytkownika just_angel
just_angel
Portret użytkownika monika29
monika29
Portret użytkownika Katarzyna29
Katarzyna2
Portret użytkownika Kiss1989
Kiss1989
Portret użytkownika raczek
raczek
Portret użytkownika Nuka
Nuka
Portret użytkownika Bekwadrat
Bekwadrat
Portret użytkownika ulka985
ulka985
Portret użytkownika Jozefa Fabian
Jozefa Fab

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!