Jak przeżyć szkolenie informatyczne?

Jak przeżyć szkolenie informatyczne?

Część pierwsza

Szkolenie informatyczne – wiadomości wstępne
 
Zanim rozpoczniemy szkolenie informatyczne dostępne na portalu www.euroKobieta.pl, powinnyśmy poznać kilka faktów. Postaram się je przedstawić, by mogły Panie, świadomie dokonywać pewnych wyborów i łatwiej poruszać się w gąszczu trudnych zagadnień.
 
Dlaczego warto zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu technologii informatycznych
 
W dobie wszechogarniającej komputeryzacji, człowiek pozbawiony dostępu do komputera i Internetu  nie istnieje, a otaczający go świat staje się mu wrogi. Zwłaszcza osobom z większym dorobkiem życiowym, trudno dopasować się do wszystkich nowości i tzw. ulepszeń, które niczym pociąg intercity, pędzą do przodu, nie czekając na spóźnionych pasażerów. Dziś sami musimy nabywać wiadomości i umiejętności, by nadążać za tym pędem. Nikt bowiem nie będzie wyręczał nas w naszej pracy i pilnował naszych interesów (z resztą lepiej nie darzyć innych tak wielkim zaufaniem).
 
Wszelkie instytucje mają dziś wysoce zaawansowaną i rozwiniętą sieć komputerową i informatyczną, dlatego też coraz częściej i chętniej odsyłają nas do korzystania z wirtualnych zasobów, informacji i produktów. Jeszcze chwila, a dostęp do Internetu stanie się tak wszechobecny jak posiadanie telefonu (który przecież swego czasu również był pewnego rodzaju rewolucyjnym wynalazkiem, dzięki któremu można było załatwić multum spraw nie ruszając się z domu).
 
Ważne jest zatem, by pomyśleć już dziś nad tą kwestią i podjąć jakieś działania, prowadzące nas do sukcesu, a nie do ignorowania nowinek technicznych i szeroko pojętej komputeryzacji.
 
Dlatego warto skorzystać z możliwości jaką daje bezpłatne szkolenie informatyczne na portalu euroKobieta, które tak jak i inne tego rodzaju szkolenia, ma bezpośrednio postawione zadanie – pomóc nam znieść bariery niewiedzy i podnieść w ten sposób nasze kwalifikacje. Dzięki temu, będziemy potrafiły odnaleźć się w tym nowoczesnym świecie i staniemy się bardziej pożądanymi pracownikami na rynku pracy.
 
Nie bez znaczenia może okazać się fakt, że będziemy w stanie pomóc dzieciom i wnukom przy odrabianiu lekcji (obsługa komputera i wyszukiwanie informacji w Internecie wchodzi szeroko w zakres nauczania naszych pociech).
 
Należy zaznaczyć jeszcze jeden ważny problem. Z perspektywy starania się o posadę, często doświadczamy jawnej niesprawiedliwości. Najczęściej przegrywamy, tuż na starcie, z mężczyznami posiadającymi podobne do naszych kwalifikacje. Stąd jasno rysujący się wniosek, że musimy być zawsze bardziej… bardziej wyedukowane, bardziej przebojowe i bardziej na czasie niż nasi męscy konkurenci.
 
Jak zapisać się na szkolenie informatyczne?
 
Gdy chcemy wziąć udział w szkoleniu informatycznym, musimy być zarejestrowanymi użytkowniczkami w portalu www.eurokobieta.pl . Przy czym należy pamiętać o poprawnym podaniu swoich danych osobowych, gdyż nasz certyfikat będzie właśnie takie posiadał jakie tu udostępnimy. Nie obawiajmy się zatem podawać osobistych danych, są one wykorzystywane tylko na użytek wewnętrzny portalu. Zawsze też mamy do nich wgląd (w zakładce Moje konto) i możemy wprowadzać w nich zmiany. W tej opcji zaznaczamy także jaka jest nasz sytuacja zawodowa. Jeśli w momencie rejestracji jesteśmy np. osobami aktywnymi zawodowo a w trakcie szkolenia ten stan się zmieni, możemy o tym fakcie powiadomić administrację projektu - (info@eurokobieta.pl), gdyż ta informacja ma wpływ na czas wydania certyfikatu (Panie nieaktywne zawodowo mają pierwszeństwo przed innymi).
 
Należy zastanowić się przy wyborze treści wpisywanej do pola Nazwa użytkownika, gdyż raz podany przez nas Nick, nie podlega zmianie.


W przypadku zapomnienia hasła możemy w łatwy sposób uzyskać nowe korzystając z funkcji Prześlij hasło, wystarczy do tego celu znajomość adresu mailowego podanego w trakcie rejestracji do projektu euroKobieta.

Następnie przechodzimy do zakładki Szkolenie informatyczne, widocznej po prawej stronie (panel- W projekcie).

Zostanie nam otworzona strona informująca nas o wszystkich aspektach tegoż kursu. Informacje te powinnyśmy dokładnie i uważnie przeczytać, gdyż zawarte są w nich cenne wskazówki. Dowiemy się tu między innymi, że jest to szkolenie dofinansowane w 100% ze środków unijnych i budżetu państwa , więc nie ponosimy żadnych kosztów naszej nauki (chyba że takie koszty będziemy chciały ponieść, np. przy module dotyczącym reklamy internetowej – koszt ok. 20zł). Natomiast po ukończeniu otrzymamy certyfikat naszych kompetencji (ta procedura może trochę potrwać, gdyż dokument ten jest wysyłany z Brukseli).
 
Znajdziemy tu również opis naszych poczynań, związanych z przystąpieniem do szkolenia. Ważne jest, by wypełnić kwestionariusz projektu i zalogować się na platformie CompLearn e-Learning, używając tych samych danych logowania co na stronie www.eurokobieta.pl. Istotny okazuje się fakt, iż na portalu euroKobieta jedyną dopuszczalną formą jest podanie nazwy użytkownika i hasła, w taki sam sposób logujemy się na platformie CompLearn e-Learning.
 
Przygotowując nas do szkolenia, portal euroKobieta uwzględnił także zagadnienia dotyczące:

  • programu szkolenia,
  • formy dydaktycznej kursu (zdalne nauczanie na platformie e-Learning),
  • wymagań zaliczeniowych,
  • zakresu godzinowego zawartości programowej kursu,
  • certyfikatu informatycznego.

Informacje te znajdują się na stronie http://eurokobieta.pl/szkolenie-informatyczne.
 
Wybór opcji szkolenia

 
Przechodząc na platformię CompLearn e-Learning (www.elearning.eurokobieta.pl), wybieramy otwartą opcję dla szkolenia. Obecnie jest to Kurs IT Key Competencies II edycja (otwarty). Opcja Kurs IT Key Competencies I edycja jest już zakończona lub dostępna dla tych kursantek, które podjęły naukę jeszcze w tej edycji. Dlatego jeśli będziemy chciały się tu dostać, spotkamy się z odmową dostępu. Nie należy się jednak z tego względu martwić, druga edycja jest rozszerzoną wersją pierwszej i jest znacznie lepiej dopasowana do naszych potrzeb.

 
Dostępne moduły – jakie przedmioty wybrać?
 
Uwaga! Należy pamiętać, że wybór nie jest konieczny - można zrealizować wszystkie 13 przedmiotów - 3-miesięczny bufor czasowy powinien wystarczyć nawet na realizację 13 przedmiotów.
Obecnie wybór nie jest łatwy. Zawartość przedmiotów w kursie wzrosła do 13-stu. Prezentują się one następująco:
 

 
Dobrze byłoby przemyśleć na ile chcemy się zdecydować i czy czas nam na to pozwoli (3 miesiące, to nie tak długo, gdy ma się inne obowiązki). Jednak chęć posiadania takiej wiedzy w całości, jest bardzo kusząca. Ambitnym Paniom, które będą chciały ukończyć wszystkie przedmioty, mogę zasugerować, by od początku dobrze się przykładały i nie zostawiały wszystkiego na koniec. Z autopsji wiem, że czas szybko się kończy a wtedy często dzieją się różne nieprzewidywalne problemy, tzw. złośliwość rzeczy martwych.Pamiętajmy zatem, że szkolenie posiada obwarowanie czasowe. Powinnyśmy zamknąć się z materiałem do 3 miesięcy (przy czym najlepiej zapisać sobie w kalendarzyku datę rozpoczęcia szkolenia, czyli rejestracji na www.elearning.eurokobieta.pl, by później nie przeżywać dylematu: czy uda się zdążyć?). W niektórych przypadkach, termin ten można przedłużyć,  jeśli wyślemy podanie do Administracji Projektu na adres: eurokobieta@complearn.pl i przedstawimy rozsądny powód naszej zwłoki. Na powyżej podany adres, możemy również kierować pytania o czas jaki nam pozostał do zakończenia kursu, jednakże na odpowiedź zazwyczaj musimy nieco poczekać, więc uczulam, aby przezornie zapamiętać bądź zaznaczyć sobie gdzieś tę informację.
 
Nie da się ukryć, że powyżej opisywane przeze mnie szkolenie ma wielki plus pod względem czasowym. Nie wychodząc z domu i nie musząc nigdzie dojeżdżać, oszczędzamy i tak sporo swojego czasu. Na dodatek taka dogodna forma szkolenia- zdalnie przez Internet, umożliwia nam naukę w takim terminie jak nam odpowiada (nawet w nocy). Jednak e-learning dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z tą formą nauki, wymaga systematyczności i silnej woli, bo zawsze znajdzie się w domu tysiąc ważniejszych rzeczy do zrobienia niż zdobywanie wiedzy na temat pakietu Microsoft Office czy reklamy internetowej.  Dlatego bądźcie cierpliwe, systematyczne i dobrze gospodarujcie swoim czasem, co z pewnością zaowocuje w niedalekiej przyszłości.
 
Dla mnie osobiście na plus jest fakt, że mogłam uczyć się samodzielnie. Na kursach innego typu, nauczyciel często „leci” z programem, nie zwracając zbytnio uwagi czy nasze zrozumienie jest pełne. Tutaj uczeń sam dozuje sobie tą wiedzę. W razie potrzeby może przeczytać raz jeszcze wykład, napisać do kadry szkolącej czy po prostu poszperać w Internecie, by poszukać wyjaśnień bądź więcej informacji. Mam nadzieję, iż powyższy opis nieco rozjaśnił wszystkim, koncepcję szkolenia informatycznego.  Sądzę, że uczestniczki portalu euroKobieta, to osoby, chcące zdobywać wiedzę i przenosić góry, z tego też powodu znalazłyście się Panie w tym projekcie, a oferowany kurs cieszy się niezmiennie powodzeniem.
 
Wszystkim zatem Kursantkom życzę sił i wytrwałości w tym przedsięwzięciu.
 
Autor: Barbara Krzemińska-Pasternak
Grupa redakcyjna projektu euroKobieta 

Uczestniczki

Portret użytkownika Monika SB
Monika SB
Portret użytkownika elwirarzepecka
elwirarzep
Portret użytkownika Kamczatka
Kamczatka
Portret użytkownika Anna Borowska
Anna Borow
Portret użytkownika Tamara1987
Tamara1987
Portret użytkownika agusiass
agusiass
Portret użytkownika ewa231161
ewa231161
Portret użytkownika yassminka
yassminka
Portret użytkownika izabela3981
izabela398
Portret użytkownika Katarzyna Jarczak
Katarzyna
Portret użytkownika TheNaticherry
TheNatiche
Portret użytkownika poriks
poriks

Ostatnie odpowiedzi


Spot III edycji projektu euroKobieta mający na celu promowanie elastycznych form zatrudnienia wśród kobiet wychowujących dzieci.


Zobacz nasz kanał na YT

Newsletter euroKobieta

Otrzymuj aktualne informacje!